TÜİK'in işsizliği nasıl düşürdüğü belli oldu

Dr. Pınar Kaynak, TÜİK’in bir önceki aya göre 2.5 daha düşük açıkladığı yüzde 10.6 işsizlik oranını ve bu azalmanın olası sebeplerini RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir hali programında değerlendirdi...


 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırmacısı Dr. Pınar Kaynak, TÜİK’in bir önceki aya göre 2.5 daha düşük açıkladığı yüzde 10.6 işsizlik oranını ve bu azalmanın olası sebeplerini RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir hali programında değerlendirdi.

Dr. Kaynak, kurum olarak tahminleri ile TÜİK’in açıklamasını “TÜİK’den 10 gün önce kendi tahminlerimizi açıklıyoruz. Haziran ayında işsizlik oranını 0.3 puan artışla bekliyorduk. Dün açıklanan rakamlar tahmin ettiğimizin aksi yönde gerçekleşti ve işsizlik oranları ciddi miktarda azaldı” diye karşılaştırdı.

TÜİK’in açıkladığı yüzdenin gösterdiği düşüşü ‘tarihsel’ olarak nitelendiren Dr. Kaynak, bu azalmanın arkasında olabilecek nedenleri “Bunun sebebi Mayıs’ın son üçüncü haftasıyla beraber Haziran döneminde kısıtların esnekleştirilmesine bağlı olarak ekonominin öncekine göre canlanmasına bağlı olarak işsizliği azaltıcı bir etki yapmış olabilir. İkinci olarak TÜİK önceden üç aylık hareketli ortalamalar şeklinde açıklıyordu. Yani açıklanan ay ortada olacak şekilde bir önceki ve bir sonraki ayı katarak ortalama açıklıyordu. Dönemlik bir işsizlik oranı oluyordu fakat metodolojik değişikliğe gitti ve şu an aylık olarak açıklıyor. Belki bu metodolojik değişikliğe bağlı olarak da daha önceden rastlamadığımız bir azalma görmüş olabiliriz” diye açıkladı.

Odatv.com

 


12,062 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER