Halit Kakınç'a yanıtımdır

"Buna üzüleceğinize, hayretler içinde kalacağınıza sevinmeniz gerekir diyorum... "Rafael Sadi yazdı...


 

Sayın Halit Kakınç beyefendi.

Yazınızı defalarca okudum. Ne yazık ki her satırında nefret ve kızgınlık dolusunuz...

Adınıza üzüldüm.

Olası yeni İsrail başbakanının Arap düşmanı olduğuna kanaat getirmişsiniz. Ve Arap bir parti ile neden koalisyon kurduğunu sorguluyorsunuz kuşku ile...

Kuşku duymak herkesin hakkı tabii.

Ancak bu durum 73 yıldır süregelen toplumsal bir çatışma ortamının iyileştirilebilmesi adına sevindirici olması gerekirken... İdeolojik olarak da solda dururken, buna daha da fazla sevineceğiniz yerde olumsuzluk aramanızı pek doğal karşılayamadım doğrusu.

Filistin var veya yok derken neye yok dendiğinin bile farkında olmayışınız ise ayrı bir sorun. Filistin tabii ki var. Bu İsrail topraklarının da üzerinde bulunduğu coğrafyanının ismidir.

Hoş her millet kendilerine istediği ismi seçebilir, bu özgürlüğü kimsenin kimseden alabilecek imkanı yoktur. Bir millet kendilerine “tencere” bile diyebilir, kimse karışamaz.

Evet 1964 yılında Yaser Arafat’ın kurduğu FKÖ isimli örgüt ile bu isim hayat kazandı ve bu coğrafyadaki Araplar kendilerini bu isim çerçevesinde toplanmış buldular. Herhalde bilirsiniz, Yaser Arafat aslında Mısırlı. Batı Şeria’daki Araplar ise Ürdün pasaportluydu.

Aynen Gazze’deki Arapların Mısırlı oldukları gibi. Bugün kendilerine Filistinli demek istiyorlarsa bu kimseyi ilgilendirmez. İsrail ve İsrailli devlet adamlarını da ilgilendirmiyor. 

FAŞİST Mİ YAZIYOR

Naftali Bennett sizin ifadeniz ile gece gündüz başında kippa(Yahudi erkeklerin taktığı başlık) ile dolaşan bir “faşo” yani Faşist. Başında kippa var diye mi faşist yoksa adam faşist diye mi doğdu ve kimliğinde de bu yazılı mı? Nasıl karar verdiniz? Adamın başında kippa olması, yani dini inancının nasıl olduğuna siz veya ben mi karar vereceğiz ya da eleştireceğiz?

Naftali Bennett, binbaşı rütbesinde ve Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Birliğinde komutandı. Görevini yaptı diye faşist mi oldu? 

Irkçı dediğiniz yasa İsrail devletinin kuruluş beyannamesinde de yazılıdır ve bu devletin bir Yahudi devleti olarak kurulduğu beyan ediyor. Bu devletin bir Yahudi devleti olması onu kuranları ve bu şekilde kabul edenleri ırkçı mı yapar? Başka Yahudi devleti yok Halit Bey, bu neden sizi rahatsız eder ki? Yahudi devleti olmasına karşı mısınız yoksa?

Palestine veya sizin ifadeniz ile Filistin, Gazze ve Jaffa arasındaki kıyı şeridiydi ve kurucuları sizin de tespit ettiğiniz gibi Yunanistanlılar daha doğrusu Giritli korsanlardı.

İbranice kelimesi “Plişa” = “İşgal”den türemiş olan bu coğrafyanın adı da “Palestine”, “Palestina” veya Arapçası da "Falastin” oluvermiştir. “Pilisti” ise işgalcı anlamına gelmektedir.

Yahudiler bu coğrafyaya yerleşirken bu ismi devlet ismi olarak kullanmak istemediler, ancak İsrail devleti kurulana kadar bu ismi kurdukları ekonomik kurumlarda ve hatta paranın üzerinde de kullandılar. 

Tabii dikkatinizi çekmem gereken nokta şu: ne Giritli Yunanlıların ne de Yahudilerin paraların üzerinde “Palestine” sözcüğünün kullanılmasında bölge Araplarının bir ilgisi yoktur.

Bu bölüm de Tevrat’tan… Sadece ek bilgi olarak…

İsrailoğullarının yanlış anlamalarını önlemek açısından vaat edilmemiş toprakların sınırları da Tevrat’ta verilmiştir:

Tevratın beş kitabının beşincisi ‘Yasanın Tekrarı’ (Tesniye / Deuteronomy) Bölüm 2:

2- 3 “RAB bana, ‘Bu dağlık bölgenin çevresinde yeterince dolaştınız’ dedi, ‘Şimdi kuzeye gidin.’ 4- Sonra halka şu buyrukları vermemi söyledi: ‘Seir’de yaşayan kardeşlerinizin, Esavoğulları’nın ülkesinden geçeceksiniz. Sizden korkacaklar. Çok dikkatli davranın. 5 -Onları savaşa kışkırtmayın. Size onların ülkesinden hiçbir toprak parçası, ayağınızı basacak bir yer bile vermeyeceğim. Çünkü Seir dağlık bölgesini mülk olarak Esav’a verdim.”

9 “RAB bana, ‘Moavlılar’a düşman gözüyle bakma, onları savaşa kışkırtma’ dedi, ‘Onların ülkesinden hiçbir toprak parçasını sana mülk olarak vermeyeceğim. Çünkü Ar Kenti’ni Lut soyuna verdim.’ ”

16 “Topluluktaki bütün savaşçılar öldükten sonra, 17 -RAB bana şöyle dedi: 18- ‘Bugün Moav topraklarından ve Ar Kenti’nden geçeceksin. 19- Ammonlular’a yaklaştığında onlara düşman gözüyle bakma, onları savaşa kışkırtma. Çünkü mülk edinmen için Ammonlular’ın ülkesinden sana hiçbir toprak parçası vermeyeceğim. O ülkeyi mülk olarak Lut soyuna verdim.'” 8

Yukarıdaki haritada Edom, Moav (Moab) Ammon ve Bashan toprakları da görülüyor. Seir dağlık bölgesi ise Edom topraklarında bulunuyor.

Bugün kendilerine Filistinli demek istiyorlarsa veya kuracakları devlete de Filistin devleti demek istiyorlarsa bu kendi iç meseleleridir ve umarım biz İsrailli komşuları ve kardeş çocukları ile huzur ve barış içinde yaşamayı hedefliyor olsunlar.

Adam sağcı tamam ama ne "faşo" ne de katil. Devletini ve halkını korumak için savaşmış bir asker. Anlayamadığınız ve "Nasıl oluyor da bu kadar sol parti ve Arap, hem de İslami bir parti, bu kadar sağcı biri ve parti ile koalisyon kurabiliyor" sorunuzun en bariz cevabı bu coğrafyada artık herkesin huzur ve barış istediği ile izah edilebilir. Buna üzüleceğinize, hayretler içinde kalacağınıza sevinmeniz gerekir diyorum. Bu kadar farklı görüşlerdeki insan sadece İsrail’de bir araya gelip koalisyon kurabilir galiba… Anlayamamanızı da anlıyorum sanırım.

Rafael Sadi

Odatv.com


5,140 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER

"Yeter" dedi ve...

"Sahip olduğum her şeyi Türkiye’ye borçluyum" diyen Giovanni Guidetti'yi bir de böyle okuyun