Çiftçi tepkisini artık böyle gösteriyor

Antalya Serik'te bir çiftçi, salatalığın ucuza alınmasına isyan etti. Çiftçi,“15 gün her yer kapalı, mal para yapmıyor" diyerek sitem etti...


 

Antalya Serik'te bir çiftçi, salatalığın ucuza alınmasına isyan etti. Çiftçi,“15 gün her yer kapalı, mal para yapmıyor" diyerek sitem etti.

Antalya Serik'te bir çiftçi hem pandemi şartları nedeniyle hem de yüksek enflasyon nedeniyle sıkıntılar yaşıyor. Çiftçi salatalığın tüccarlar tarafından pandemi gerekçe gösterilerek ucuza alınmasına isyan etti.

Çaresiz çiftçi, kamyonunda taşıdığı tüm salatalıkları aşağı dökerken, “15 gün her yer kapalı, mal para yapmıyor” dediği görüldü.

İşte o anlar:

HALCİ ENSAFI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan aynı gün benzer bir tepki daha yaşandı.

Meyve-sebze haline ürün getiren Antalyalı çiftçi ürününü satamazken kimi salatalığını döktü, kimi ise, "Şurada benim keseceğim 5 -10 ton mal o değer edecekti. Sezon bitti bizim para kazanma şansımız yok" diye sitem etti. Çiftçi Osman Erten ise, "Sayın Tarım Bakanım siz pandemi döneminde ‘Bizim çiftçimiz üretecek’ dediniz. Biz de halkımız yesin diye yetiştirdik bunun karşılığı bu olmamalı" diye yakındı.

Antalya’da meyve sebze sezonunun başladığı zamanda tam kapanmayla beraber halk pazarlarına da yasak geldi. Günlük ürün alan çiftçiler ise ürünlerini tüccara satamadı. Komisyoncular “Hale ürün getirmeyin” uyarısı yaparken, Salatalık ve çilekte günlük, domateste 5 günde bir ürün alan çiftçiler mahsullerinin satın alınmadığı için çürüyeceğini söyledi.   

Antalya Kumluca Finike toptancı haline ürününü getiren Çiftçi Osman Erten yaşadıkları sıkıntıları ANKA Haber Ajansı'na şöyle anlattı:

“Ortalığın kapanmasından, devletin yanlış politikasından dolayı, sen 21 gün marketleri açıp da halk pazarlarını kapattığın zaman sadece marketlerden alım yaptığın zaman bu halk bu çiftçi malını kime satacak. Sayın Tarım Bakanım bunlar çöpe gitmesin. Bizim önümüzü açın. Siz pandemi döneminde ‘Bizim çiftçimiz üretecek’ dediniz. Biz de halkımız yesin diye yetiştirdik bunun karşılığı bu olmamalı. Bizim istediğimiz halk pazarlarının acilen açılması, çiftçimizin nefes aldırmaktır. Maliyetlerimiz çok yüksek. Şu an da tam batıyoruz" 

“HER SENE ÇİFTÇİYE BİR DARBE”

Hale ürününü getiren salatalık üreticisi, “Bayramdan sonra bana altın deseler yine gerek yok. Sezon bitti, bizim para kazanma şansımız yok. Şurada benim keseceğim 5 -10 ton mal o değer edecekti. Ondan sonra icra başlıyor. Her sene çiftçiye bir darbe” diye konuştu.

Antalyalı bir halci ise, “Durumumuzu görüyorsunuz işte, nereye satacağımız belli değil” diyerek sitem etti.

Odatv.com


15,864 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER